Darbību aukstos laika apstākļos ietekmējošie faktori

Fiziskā kondīcija

Laba fiziskā kondīcija būtiski ietekmē spēju pildīt dažādus uzdevumus. Sevišķi ziemas apstākļos, kad pārvietošanos apgrūtina sniegs, ekipējuma daudzums un svars. Aklimatizācija un gribasspēks ir vērā ņemami faktori, kas būtiski ietekmēs darba spējas ziemas apstākļos, bet smēķēšana un alkohols ievērojami samazina tās.

Šķidrums

Dienā cilvēks vidēji patērē ap 3 litriem šķidruma, bet ziemas apstākļos kaut arī liekas, ka aukstumā nav lielas nepieciešamības daudz dzert, to vajag 4 – 5 litrus. Tas galvenokārt ir tādēļ, ka liels šķidruma daudzums tiek zaudēts elpojot. Ķermenim daudz vieglāk ir uzņemt un ātrāk pieņemt siltu šķidrumu, netērējot lieki enerģiju šķidruma sasildīšanai. Ir svarīgi pēc iespējas biežāk izmantot ūdeni no atklātām un tekošām ūdens krātuvēm iepriekš to pareizi apstrādājot. Ja citas iespējas nav, ūdeni var iegūt kausējot tīru sniegu. Sniegs ir porains un satur ļoti daudz gaisa, tādēļ pie kausēšanas tas ir maksimāli cieši jānoblietē. Uzmanība jāpievērš arī tam kā saglabāt iegūto ūdeni, lai tas nesasaltu. Aukstos laika apstākļos ieteicams ūdens pudeli nēsāt pēc iespējas tuvāk ķermenim, piemēram, iekarot kaklā zem ziemas jakas. Šķidruma uzņemšanas nepieciešamo daudzumu nosacīti var kontrolēt, pievēršot uzmanību urīna krāsai. Tumša urīna krāsa nozīmē, ka ir nepieciešams uzņemt šķidrumu, savukārt gaiša urīna krāsa liecina par to, ka šķidruma uzņemšana ir pietiekama.

Atceries:

 • Lieto šķidrumu mazās devās, bet bieži;
 • Dzer vismaz 4 – 5 litrus dienā;
 • Dzer siltu šķidrumu;
 • Necenties slāpes remdēt ēdot sniegu.

Uzturs

Ziemas apstākļos īpaša uzmanība jāpievērš uzņemtās pārtikas uzturvērtībai, kas nodrošina ar pietiekamu enerģijas daudzumu ilgam laika posmam. Dienas kaloriju patēriņš ir aptuveni 3500 – 7200 kkal. Atrodoties lauka apstākļos un pildot dažādus uzdevumus bieži nogurums vai kāds cits apstāklis neļauj sagatavot un uzņemt sabalansētu uzturu, kas vēlāk noved pie darbaspēju zaudēšanas. Dienas uzturdevas sadalījumam vajadzētu būt 60% ogļhidrāti, 30% tauki, 10% proteīni. Darbojoties aukstumā ir ieteicams palielināt tauku uzņemšanu un samazināt ogļhidrātu daudzumu. Kā papildus enerģijas avotu var izmantot rozīnes, riekstus un šokolāde, kurus turot kabatā var izmantot jebkurā brīdī kad vien iespējams. Vienmēr ir jācenšas pirms lietošanas uzsildīt pārtiku, lai organismam nav jāizstrādā papildus enerģijai to sasildīšanai.

Apģērbs un ekipējums

Atrodoties ziemas apstākļos ir būtiski izprast ķermeņa darbības pamatus un mācēt maksimāli to izmantot. Tāpēc ļoti liela nozīme ir apģērbam un izmantojamam ekipējumam. Militārā pieredze liecina, ka tikai 30% no katra karavīra kaujas spējām nodrošina apģērbs, bet 70% ir zināšanas un pieredze kā to maksimāli izmantot. Mūsdienas militārais apģērbs ļoti maz atšķiras no tā, kas tiek lietots sportā un alpīnismā, lai ķermeni maksimāli saglabātu siltu un sausu.

Stress

Ziemas apstākļos vairāki faktori var radīt papildus stresu. Kļūdas parasti tiek pieļautas pieredzes trūkuma vai baiļu dēļ. Nevajadzīgs uztraukums var rasties pat no niecīgām lietām, kas normālos apstākļos liekas pašas par sevi saprotamas. Ir svarīgi mācīties no citu cilvēku pieredzes, apmācību laikā izmēģināt iegūtās zināšanas, pārbaudīt sava ķermeņa iespēju robežas un vērot tā reakcijas dažādās situācijās. Mācīties no citu kļūdām bieži var būt noderīgāk un mazāk sāpīgi nekā no savējām.

Higiēna

Personīgā higiēna būtiski ietekmē individuālas kaujas spējas un līdz ar to arī visas vienības. Ignorējot higiēnu ziemas apstākļos pastāv iespēja inficēties vai iegūt kādu no ādas slimībām. Ķermeņa sakopšanu apgrūtina aukstums un ūdens trūkums. Tāpēc ir jāizmanto katra iespēja veikt personīgās higiēnas pasākumus, piemēram, pildot „uguns sarga” pienākumus.

Atceries:

 • Mazgāšanās un skūšanās vakarā ļauj ādai 3-4 stundu laikā atjaunot aizsargslāni;
 • Mazgā rokas pēc tualetes apmeklējuma;
 • Mazgā kājas, zeķes un apakšveļu cik bieži vien iespējams;
 • Mazgā kājas, zeķes un apakšveļu cik bieži vien iespējams;
 • Nelieto ādas losjonus (krēmi) ekstrēmi aukstos laika apstākļos. Liels risks iegūt apsaldējumus.

Atpūta

Miega laikā atjaunojas ķermeņa rezerves. Ziemas apstākļos ir svarīgi atpūsties vismaz 4 stundas diennaktī. Tāpēc ir jācenšas izmantot katru iespēju atpūtai.

Apģērbs

Apģērbs ir galvenā ķermeņa aizsardzība pret apkārtējiem apstākļiem. Ne vienmēr izvēloties labas kvalitātes apģērbu ir iespējams sevi pilnībā pasargāt no aukstuma, mitruma un vēja iedarbības. Tāpēc ir svarīgi zināt kā pilnībā un pareizi izmantot un kombinēt atsevišķas apģērba sastāvdaļas. Apģērba izvēles faktori:

 • siltums;
 • aizsardzība no vēja, mitruma;
 • gaisa caurlaidība;
 • ātri žūstošs;
 • viegls.

Dabīgie un sintētiskie materiāli un to salīdzinājums

Apģērbs, kas ir ražots no dabīgajiem materiāliem, pilda savas funkcijas vasaras, vēla pavasara un agra rudens laika apstākļos, bet laikam kļūstot vēsākam var rasties problēmas siltuma nodrošināšanai. Slodzes apstākļos kokvilnas materiāls nenodrošina tik lielu mitruma aizvadīšanu prom kā sintētiskais materiāls. Rezultātā mitrums uzkrājas audumā un atdzesē ķermeni. Šajā gadījumā būtu nepieciešami vairāki apakšveļu komplekti, kas jānes līdzi un ziemas situācijas, kad līdzi nepieciešamais ekipējums tā jau ir daudz un smags tas būs grūti izdarīt.

Tas pats attiecas arī uz otro kārtu – džemperi, kurš jau vairāk vai mazāk var būt ar vilnas piejaukumu. Vilnas struktūra ļoti labi uztur siltumu, bet slodzes laikā, ķermenim uzsilstot vilnas materiāla poras mazliet aizveras liekā siltuma rezultātā. Tās bloķē mitruma – tvaika aizvadīšanu. Sintētiskie materiāli ir veidoti tā, lai tie aizvadītu mitrumu. Tomēr tas nenozīmē, ka sintētiskais krekls nekad nekļūs mitrs. Tas labāk aizvada mitrumu un krekls straujāk izžūst. Ķermenis var pat nesajust vēsuma un diskomforta sajūtu pie slodzes maiņas.

Izvēloties apģērbu, nozīmīgais faktors ir auduma svars. Ja vilnas džemperis vidējas miesas būves vīrietim sver ap 800–900 gramiem, tad tāda paša izmēra sintētiska materiāla siltā jaka sver ap 400 gramiem. Tilpuma ziņā sintētiska materiāla jaka ir krietni mazāka nekā dabīgo materiālu jaka jeb džemperis. Nebūtu vēlams izmantot vilnas un sintētiskos materiālus, piemēram kā Gore-Tex, tieši slodzes laikā, savukārt atrodoties stacionāri, tas lieliski papildina viens otru.

Gore-Tex

Attēls: Goretex Gore – Tex audums ir ar labu gaisa caurlaidību, aizvada prom mitrumu, bet ne tik labi kā sintētisko materiāls. Gore–Tex pamatā ir izstrādāts, kā materiāls, kas aizsargā pret mitrumu un vēju un ne tik daudz pret aukstumu. Līdz noteiktai apkārtējai temperatūrai Gore – Tex jaka lieliski pildīs savas funkcijas, bet kļūstot aukstākam un pūšot stiprākam vējam, mitrums, kas izgaro no ķermeņa var zaudēt savu temperatūru pirms izgaro cauri Gore – Tex membrānai un sasalt Gore – Tex jakas iekšpusē. No pieredzes var apgalvot, ka līdz mīnus padsmit grādiem var iztikt ar Gore–Tex jaku, bet pie zemākas temperatūras var sanākt vilšanās. Viss, protams, ir atkarīgs no slodzes intensitātes. Slodzes laikā zem Gore – Tex jakas vilkt vilnas džemperi būtu neprātīgi, jo džemperis neļaus gaisa mitrumam pilnībā iztvaikot un pēc laika sajutīsiet diskomfortu. Gore-Tex materiāls noteikti palīdzēs pie sniega alas būvēšana, novērošanas posteņa izveides un situācijās, kad esat spiesti ilglaicīgi atrasties ciešā saskarē ar sniegu.

Attēls: Goretex slani

Gore – Tex membrāna ir veidota tā, ka katra materiāla pora ir 100 000 reizes lielāka par gaisa molekulu un 500 000 reizes mazāka par ūdens molekulu. Tas nodrošina siltā gaisa plūsmu uz āru, bet nepieļauj ūdens iekļuvi iekšā. Tāpat kā Polartec, arī Gore – Tex sērijas materiālam ir vairāki biezumi (slāņu biezums), kas arī nosaka tā svaru, noturību pret mitrumu un elpošanu iespēju.

Polartec

Attēls: Polartec Polartec – īpaši viegls, taču cieši austs materiāls ar cauruļtipa poliestera šķiedrām, kas nodrošina lielisku siltuma izolāciju un gaisa caurlaidību. Galvenā auduma funkcija ir nodrošināt ķermeņa ādas sausumu svīšanas laikā un novest mitrumu uz ārējas auduma virsmas. Veicot uzdevumus ar paaugstinātu fizisko slodzi, tas nepieļauj diskomfortu. Polartec tipa apģērbs tiek piedāvāts dažāda biezuma, kas nosaka to, kura līmeņa izolācijai tas ir paredzēts.

Attēls: Polartec slani

Mūsdienas sintētisko audumu tehnoloģijas strauji attīstās un jau tagad ir laisti apgrozībā jauna parauga Polartec sērijas audums Polartec Power Strech. Audums ir noturīgs pret ārējiem faktoriem, stiepjams četros virzienos, kas papildus dod brīvu kustību un nodrošina efektīvāko mitruma novadi no ķermeņa.

Windstopper

Attēls: WindstopperWindstopper tipa materiāls savā būtībā ir ļoti līdzīgi Polartec sērijas materiāliem, jo ir ar iestrādātu pretvēja membrānu. Šāda tipa jakas ir izmantojamas kā virsslānis pie vēsiem, vējainiem, bet ne ļoti lietainiem laika apstākļiem, jo mitruma izturība šiem audumiem ir minimāla.

Attēls: Windstopper slani

Siltās ziemas jakas

Firmas, kas ražo ziemas apstākļiem paredzētas jakas, izmanto dažāda veida siltinātājus: organiskos (baltās un pelēkās zosu dūnas, pīļu dūnas un īpašiem apstākļiem - gāgu dūnas) un neorganiskos (Thinsulate®, Polarguard®, Thermolite®, Quallofil®, Primaloft®). Taču neskatoties uz lielo mākslīgo siltinātāju skaitu, dūnu apģērbs šobrīd ir nepārspēts vairāku priekšrocību dēļ. Tām ir mazs svars, augstas termoizolējošas īpašības, neliels transportēšanas apjoms un ilgais kalpošanas laiks. Šīs īpašības ir izskaidrojamas ar pašu dūnu struktūras uzbūvi, kuras sastāv no atsevišķām dūniņām. Tās gan atgrūžas viena no otras, gan pie ārējā spiediena ļoti cieši sakļaujas cita ar citu. Jāmin ir arī dūnu jaku trūkumu, jo tās uzsūc sevī mitrumu. Tāpēc to ieteicams lietot pie mīnus grādiem un ne atkušņu periodos, kad gaisa mitrums ir liels. Pie dūnu jakas iegādes, ir rūpīgi jāapsver, kādos apstākļos un kādām vajadzībām tiks izmantota, jo lielām fiziskām aktivitātēm tā noteikti nederēs.

Apavi un zeķes

Apavi varētu būt viens no iemesliem, kas var radīt diskomfortu un grūtības ar uzdevuma izpildi. Ir nepieciešami divi dažādi apavu pāri, kas paredzēti darbam telpās un ilgstošai darbībai ārā apstākļos.

Attēls: Apavi slani

Kādiem tad jābūt zābakiem? Zābakiem vajadzētu būt pēc iespējas vieglākiem, elpojošiem, mitruma aizturošiem. Protams, atbilstošiem kājas izmēram, lai nerastos liekas problēmas ar tulznām un kājas pēdas nospiešanu un līdz ar to arī salšanu. Viena no iespējām kā samazināt tulznu rašanās ir atteikties no vecāsmātes adītajām zeķēm un pamēģināt anatomiski austas zeķes ar iestrādātiem gaisa kanāliem, pa kuriem tiek aizvadīts karstais gaiss prom no pēdas. Tas palīdz kājai ilgāku laiku palikt sausai, tātad arī siltai. Visizplatītākās un ziemai piemērotākās ir zeķes no Thermolite materiāla. Pateicoties īpaši veidotam siltumizolācijas slānim, siltais gaiss tiek noturēts maksimāli tuvu ādai, bet mitrums tiek aizvadīts prom.

No pieredzes varu ieteikt kustībā lietot Thermolite zeķes, bet atgriežoties bāzē, uzvilkt biezas vilnas zeķes. Lai palielinātu kāju siltumu, ir ieteicams lietot biezākus zolīšu ieliktņus. Tie labi uzsūc mitrumu un tos var ērti un ātri nomainīt pret sausiem. Lieti noder virszābaki, kuros ir iespējams ievilkt zābakus, atrodoties atpūtas vietā, kad kustība vairs nav tik intensīva.

Cimdi

Ekstremāli aukstos apstākļos tiek lietoti divi pāri cimdu, no kuriem pirmais cimdu pāris kalpo kā „kontaktcimdi”, bet savukārt otrais cimdu pāris kā „virscimdi”. „Kontaktcimdi” – cimdi, kas cieši pieguļ delnai un ļauj veikt jebkuras darbības, tos nenovelkot. Lielā aukstumā pat īss brīdis bez cimdiem pieskaroties kādai ekipējuma sastāvdaļai var novest pie apsaldējumiem. Var lietot kādus no Windstopper materiāla ražotos cimdus, plānākus ādas pirkstaiņus, vai distanču slēpotāju cimdus. Svarīgākais ir, lai kontaktcimdu materiāls būtu pēc iespējas noturīgs pret sniegu, lai tas nepieķertos un neiesūkties iekšā. „Virscimdi”- cimdi, kas ir biezāki un ļauj brīvi ievilkt delnu ar „kontakcimdiem”. Šo cimdu darba virsmai vajadzētu būt no materiāla, kas neuzņem sniegu, piemēram, āda. Cimdus būtu jānostiprina ap apakšdelmu ar nelielu virvīti, lai nepieciešamības gadījumā tos būtu iespējams viegli novilkt, nepieļaujot cimdu nokrišanu un pazaudēšanu, it īpaši taktiskās situācijās.

Kopsavilkums

Pārzinot visas apģērba nianses būs nepietiekami, lai ziemas laikā justos labi un komfortabli. Ir svarīgi praktizēsiet un testēt pieejamo apģērbu dažādu slodžu laikā līdz tiks iegūta nepieciešama lietošanas pieredze.